Nils Paluszek

Nils Paluszek - Astrid Lindgren, Irena Szuch-Wyszomirska
Ostatnio od kilkunastu dni dominuje w moim "czytaniu" literatura dziecięca, względnie młodzieżowa... Tym razem kolejne opowieści - zbiór opowiadań Astrid Lindgren, mojej ulubionej pisarki z dzieciństwa, zwyczajnie uwielbiam wszystko, co napisała... :) I czytam kolejny raz... Jest to mniej znana książeczka tej autorki, jednak również warta polecenia. Zwyczajnie jest genialna!!!
Tym razem poznamy między innymi chłopca - Bertila, który podczas nieobecności rodziców przebywa sam w domu i zaprzyjaźnia się z Nilsem Paluszkiem, maleńkim człowieczkiem... W innym z opowiadań Pan Liljonkvast w ubraniu w kratkę, zabierze chłopca, który na skutek choroby musi leżeć w łóżku, do wyjątkowej Krainy Zmierzchu... poznamy też malutkie rodzeństwo - Petra i Petrę mieszkających pod choinką rosnącą na głównym placu miasta, chodzących do szkoły wśród o wiele większych od siebie dzieci... Mirabellę - lalkę, która urosła na grządce w ogródku pewnej dziewczynki, pragnącej mieć "przyjaciółkę" i wiele innych historyjek...
Książka niesamowita - udowadniająca moc przyjaźni oraz siłę wyobraźni. Jeśli tylko chcemy znajdziemy sposób na nudę, znajdziemy przyjaciół, świat jest pełen pięknych rzeczy - wszystko tkwi w naszym umyśle... Od nas zależy jak dalece go wykorzystamy, by być szczęśliwymi. Polecam wszystkim tę książkę - niezależnie od wieku :)